Jeżeli jesteś nauczycielem, to zachęcamy Cię do wypróbowania gotowego do użycia materiału edukacyjnego Active Learning.  Zestaw materiałów do nauczania Active Learning zawiera sugestie ciekawych zadań opartych na założeniach “Aktywnego uczenia się” w obszarze rozwoju zrównoważonego. Zadania skierowane są do uczniów w wieku 7 -15 lat.   

„Aktywne uczenie się polega na uczeniu się przez własne doświadczenie.”
 
Uczymy się więcej, a wiedza jest trwalsza, jeżeli doświadczamy jej bezpośrednio i jeżeli uczymy się w ciekawy sposób. Czy kiedyś słyszeliście o Dniu Wooly Jumper (Wełnianego swetra)? A o uczniach karcących swojego nauczyciela za używanie paliwożernego samochodu? Oba te przykłady ilustrują aktywną formę naukę o środowisku i o tym, co na nie oddziałuje. Dzieci są tymi, którzy będą podejmowali decyzje w przyszłości. Już dzisiaj mogą one wziąć czynny udział w swojej edukacji zamiast być tylko pasywnymi odbiorcami. Nauczanie dzieci o efektywności energii i odnawialnych źródłach energii pomoże im w tworzeniu takiej przyszłości, w jakiej chcieliby żyć.


Czym jest scenariusz lekcji Active Learning?
W zestawie materiałów Active Learning znajdziecie komplet scenariuszy lekcji. Skierowane są one do nauczycieli i przedstawiają zadania tak aby spełnić wymagania programowe w zakresie nauczania o energii,  Materiały te opisują zadania krok po kroku od zaplanowania lekcji do realizacji i wniosków. Zawierają ćwiczenia do skopiowania dla uczniów i odniesienia do dodatkowych materiałów edukacyjnych. Sami zdecydujcie ile czasu potrzebujecie na każde zadanie. Możecie wypróbować jedno zadanie albo zaangażować całą szkołę w szereg ćwiczeń. Opisy zadań zawierają również sugestie różnych wersji, dzięki czemu możecie zadania łatwo dopasować do swoich potrzeb. Przejdź do Zestaw zadań Active Learning.

Kto jest twórcą Active Learning?
Zestaw zadań Active Learning jest rezultatem trzyletniej współpracy w ramach projektu “Integracja Aktywnego Uczenia się i monitoringu energii z programami nauczania”. Projekt rozpoczął się w styczniu 2006 roku, realizowany jest przez konsorcjum 16 partnerów i jest częściowo finansowany przez program Unii Europejskiej Intelligent Energy Europe. Aby zapoznać się z założeniami projektu kliknij tutaj.
 
 

Illustration credits - The Active Learning illustrations have been prepared by Tor Jäger Illustrations (external link)
Intelligent Energy Europe