MONITORING SZKOLNEGO ZUŻYCIA ENERGII (PDF)
Szkoły są znacznymi konsumentami energii i ich budżet może skorzystać na kontroli zużycia energii. Uczniowie regularnie monitorują szkolne zużycie energii (gaz, elektryczność, olej, ogrzewanie miejskie). Poprzez to działanie, stają się świadomymi użytkownikami energii i zdają sobie sprawę jak sami mogą wpłynąć na zmniejszenie jej użycia.      

 W zestawie Active Learning znajdziesz scenariusze lekcji z sugestiami interesujących i angażujących zadań obejmujących 6 tematów. Materiały te zostały przetestowane przez nauczycieli i uczniów z 15 krajów. Materiały i odnośniki uzupełnione są szczegółowymi opisami.Materiały dla nauczycieli oznaczone sa           w lewym górnym rogu a materiały dla uczniów.Do każdego z zadań dołączone są  odnośniki do programów nauczania. Zawarte w nich zagadnienia to:

 Monitoring energii Oświetlenie
Ogrzewanie i chłodzenie  Urządzenia elektryczne 
Ciepła i zimna woda Transport

Zapoznanie uczniów z metodami zachowania energii i efektywnymi metodami jej wykorzystywania, a także z finansowymi implikacjami jej użycia. Podniesienie ich świadomości w dziedzinie “klimatu” w klasie i tego, co na niego wpływa. Tematami poniższych zadań są: izolacja, ogrzewanie i chłodzenie, okna. Zadania również wprowadzają tematykę słońca jako odnawialnego źródła energii. 

DOM ENERGII (PDF)

Ogrzewanie i chłodzenie budynków jest najbardziej chłonnym zastosowaniem energii w gospodarstwie domowym. Uczniowie projektują „dom energii” i decydują jak go ocieplić. Następnie, sprawdzają jego funkcjonalność w różnych sytuacjach przy pomocy kostki lodu, którą próbują utrzymać zamrożoną.
  

DETEKTYW ENERGII (PDF)

Uczniowie podnoszą swoją świadomość termalnego klimatu klasy oraz rozumieją co na niego wpływa. Uczniowie badają ciepłe i zimne miejsca w klasie, sprawdzają poziom przeciągów i przeprowadzają eksperyment ciepłymi i zimnymi puszkami.
    

WIETRZENIE SZKOŁY (PDF)
Zadanie to uczy dzieci o efektywności energetycznej okien. Uczniowie sprawdzają szczelność okien. Dowiadują się jak zapobiegać przeciągom i jak właściwie wietrzyć klasę przy minimalnej utracie ciepła.


PIEKARNIK SŁONECZNY (PDF)

Słońce jest najobfitszym źródłem energii odnawialnej. Podczas tego ćwiczenia uczniowie budują różne typy piekarników słonecznych. Mierzą i porównują działanie swoich piekarników poprzez topienie w nich czekolady. To bardzo „smaczna” metoda nauki o energii odnawialnej.


Jako że podróżujemy coraz częściej a nasze podróże są coraz dłuższe, kwestie związane z konsekwencjami przemieszczenia się stają się szczególnie ważne. W ciągu ostatnich pokoleń znacznie zmieniły się sposoby podróżowania. Coraz więcej podróżujemy samochodami, a mniej spacerujemy czy jeździmy rowerem. Tematyka ta równie bezpośrednio dotyczy uczniów – nie tylko w sensie wpływu na środowisko ale także w kontekście ich zdrowia, kondycji a w końcu bezpieczeństwa.  

ŚLAD CO2 W DRODZE Z DOMU DO SZKOŁY
 (PDF)
Wybór środka transportu w drodze do szkoły ma wpływ na środowisko. Uczniowie zapisują odległość jaką przebywają z domu do szkoły oraz czas jaki im zajmuje droga. Następnie obliczają emisję CO2 z tej podróży oraz dyskutują na temat zalet i wad różnych środków transportu.
    

INSPEKTOR McCAR (PDF)

Uczniowie obserwują ruch uliczny. Rejestrują 100 przejeżdżających pojazdów
Oraz ilość osób w nich podróżujących. Następnie dyskutują zalety i wady różnych typów pojazdów oraz możliwości redukcji zanieczyszczenia i zużycia paliwa. Jakie są korzyści i trudności wynikające ze wspólnego podróżowania samochodem?
    

SKONSTRUUJ SWÓJ WŁASNY POJAZD (PDF)

Każdy rodzaj środka transportu potrzebuje energii aby się poruszać. Uczniowie konstruują pojazdy z niepotrzebnych materiałów i próbują spowodować, aby się poruszały. Testują pojazdy i ich prędkość, określają przebyty dystans, a także zastanawiają się nad możliwymi sposobami napędzania pojazdów. Które paliwa są odnawialne?
 

PODRÓŻOWANIE KIEDYŚ I DZIŚ
 (PDF)
W tym zadaniu uczniowie badają różne środki transportu i ich wpływ na środowisko. Porównują swoje doświadczenia z podróżowaniem, przeprowadzają wywiad z rodzicami i dziadkami, badając jak zmieniło się podróżowanie na przestrzeni ostatnich pokoleń. Zwracają uwagę na kwestie energii w starych i nowoczesnych środkach transportu.

 

Poniższe zadania pomogą zrozumieć uczniom, że woda pitna jest zasobem ograniczonym, które to marnujemy każdego dnia. Dzieci zapoznają się z potencjałem źródeł odnawialnych wykonując własny bojler na trawę i bojler słoneczny.  

WPUSZCZENIE PIENIĘDZY W KANAŁ (PDF)

Woda pitna jest ograniczonym zasobem, którego nie należy marnować. Uczniowie obserwują i zapisują zużycie wody w domu. Miejmy nadzieję, że uczą się w ten sposób odpowiedzialności i ograniczania zużycia wody przy niewielkim wysiłku.
  

MAŁE KROPLE – DUŻA STRATA (PDF)

Uczniowie mogą z znaczący sposób wpływać na zużycie wody w szkole i w domu. Uczniowie badają nieprawidłowo działające krany i toalety, jak również niedokręcone kurki oraz mierzą ile wody marnuje się przez cieknące krany.
 

B
lOILER NA TRAWĘ (PDF)

Uczniowie zamieniają wiadro i świeżą trawę w bojler, który pozostawiony na jakiś czas, może ogrzać wodę. Uczniowie śledzą wzrost temperatury wody. Rezultaty mogą być porównane z wynikami bojlera słonecznego (patrz następne zadanie). Uczniowie rozumieją dzięki temu zadaniu zastosowanie energii odnawialnej i biomasy, a także ich rolę w walce ze zmianami klimatu i eksploatacją paliw kopalnianych.
 

BOILER SŁONECZNY (PDF)

Przy pomocy pudła, serwetek oraz folii, uczniowie konstruują bojler słoneczny, którym spróbują podgrzać wodę. Uczniowie notują najlepsze miejsce i warunki pogodowe, a wyniki porównują z bojlerem na trawę. (patrz poprzednie zadanie). Oczywiście najlepiej przetestować bojler w słoneczny letni dzień.

Oświetlenie jest najbardziej widocznym efektem zastosowania energii elektrycznej. Jest też elementem, który łatwo można kontrolować. Nie jest czasochłonne przyzwyczajenie się do wyłączania światła, kiedy opuszczamy pomieszczenie. Innymi słowy, łatwo zredukować utraty energii bez większego kłopotu i rezygnacji z komfortu. Poprzez proponowane zadania uczniowie uświadamiają sobie własne zapotrzebowanie na światło i uczą się je oszczędzać.

STRAŻNIK ŚWIATŁA (PDF)
Uczniowie mierzą czas, w którym światło pozostaje włączone badają zależność pomiędzy pogoda a zapotrzebowaniem na światło. W kolejnym etapie zastanawiają się jak można zredukować niepotrzebne zużycie światła oraz liczą powstałe w ten sposób oszczędności.

WYŁĄCZ MNIE (PDF)

Nawet uczniowie mogą wpływać na oszczędność energii i wcielać w życie efektywne energetyczne zachowania. Uczniowie wykonują kolorowe znaczki, które umieszczają przy wyłącznikach światła by przypomnieć wszystkim o jego wyłączaniu, kiedy nie jest potrzebne.


WYŁĄCZNIKI ŚWIATŁA (PDF)

Uczniowie rysują mapę włączników światła i żarówek, do których są one podłączone. Wiedza, który wyłącznik połączony jest z którymi lampami jest pierwszym krokiem do wcielenia w życie oszczędzających energię zachowań i zwyczaju wyłączania niepotrzebnego oświetlenia.
 

ZAPAL ŚWIATŁO DLA OSZCZĘDNOŚCI (PDF)

Poprzez badanie żarówek, przeszukiwanie Internetu i wizytę w sklepie elektrycznym, uczniowie dowiadują się o istniejących typach żarówek oraz ich zużyciu energii. Następnie przeprowadzają badanie żarówek w klasie i w domu oraz liczą ilość energii, którą można zaoszczędzić stosując energooszczędne żarówki.
  

DROGA SŁOŃCA (PDF)

Uczniowie obserwują kąt padania i drogę słońca oraz jak one się różnią w zależności od pory dnia i roku. Następnie próbują odnieść swoje wnioski do wykorzystania energii słonecznej i energii odnawialnej w ogóle.
 
Jaki byłby świat bez elektryczności i urządzeń elektrycznych? Wszyscy codziennie korzystamy z wielu takich urządzeń. Poniższe zadania uczą dzieci jak ważne jest efektywne wykorzystywanie energii oraz jak poprzez drobne zmiany możemy chronić środowisko, oszczędzając jednocześnie własny czas i pieniądze. 

KLASA ENERGETYCZNA (PDF)

Uczniowie zapoznają się z oznaczeniami efektywności energetycznej urządzeń – “A” lepsze od ”G”. Następnie odwiedzają sklep i próbują zidentyfikować, które urządzenia są najefektywniejsze energetycznie oraz jak ich efektywność ma się do ich ceny.
   

ENERGIA CZUWANIA (PDF)

Wiemy z mediów i projektów badawczych, że energia czuwania, tzw. „stand by” pochłania znaczne ilości energii i miliony Euro rocznie. Czy to prawda? Uczniowie mierzą zużycie energii czuwania typowych urządzeń domowych, a następnie porównują wyniki z całkowitą energią zużywana przez te urządzenia.
   

WYŚCIGI GARNKÓW (PDF)

Podgrzewanie wody na herbatę, ziemniaki, makaron… codzienne czynności. Uczniowie ścigają się w podgrzewaniu garnka wody. Prosta zmiana zwyczajów, taka jak przykrywanie garnka pokrywką może przynieść znaczną oszczędność czasu i pieniędzy – a w tym wypadku przyczynić się do zwycięstwa w wyścigu.  


ENERGI SIĘ LICZY (PDF)
Uczniowie wykonują w domu listę urządzeń elektrycznych wraz z ich mocą znamionową oraz czasem przez jaki są używane. Po powrocie do szkoły, obliczają zużycie energii i analizują wpływ liczby godzin działania poszczególnych urządzeń na całkowite zużycie energii w domu.  

JEDEŃ DZIEŃ BEZ ELEKTRYCZNOŚCI (PDF)

Jaki codzienne czynności wymagają energii? Jak by wyglądał dzień bez elektryczności? Poprzez dyskusję uczniowie zastanawiają się jak radzili sobie nasi przodkowie bez elektryczności. Uczniowie podejmują próbę przeżycia jednego dnia bez elektryczności. Następnie rozmawiają o swoich wrażeniach.